Žitne stenice – Eurigaster maura

Štetu pravi imago nove generacije i larve IV i V uzrasta. Sisanjem sokova dolazi do sušenja cenralnog lista, samim tim se porast biljke usporava. Mlađe larve se hrane na donjim delovima biljaka, a starije larve na zrnima strnih žita.

Životni ciklus: Prezimljava u stadijumu imaga ispod lišća. Kod prolećnih temperatura iznad 18°C preleće na žitna polja ili na livadske trave. Gde pravi štete sišući sokove na lišću,stabljici a kasnije i na klasovima. Prilikom uboda u biljku izbacuje sekret pljuvačnih žlezda, koje ima toksično dejstvo na biljku. Pri napadu u toku klasanja dolazi do obrazovanja belih i šturih klasova. Ženka polaže jaja obično u dva reda po sedam komada(nije pravilo) zelene boje. Embrijalno razviće traje oko desetak dana. Ispiljene larve se u prvo vreme nalaze zajedno sa jajima a zatim se razilaze. Tokom razvoja presvače se pet puta a čitavo razviće traje minimum pet nedelja. Posle žetve napušta strnište i seli se u zimska skrovišta.

Prognoza u zaštiti strnih žita
Vrsta insekta Intezitet napada Dugoročna prognoza Kratkoročna prognoza Signalizacija Kritična brojnost
Eurigaster maura-Žitna stenica U VI i VII metodom kečera(5 zamaha=1m²) U jesen zem. uzorkovanjem (100 proba u šum stelji) +=30 ind/m² Metod košnje kečerom u VI i VII mesecu pri čemu:
jak napad=3/4 ind.
Masovna pojava larvi terćeg uzrasta 4-5 individua/m²

Pripremio: dipl ing polj Predrag Nastić
Korišćena literatura: “Štetočine u ratarsko-povrtarskoj proizvodnji” autor: prof. dr. Pero Štrbac, i Članak “Žitne stenice” PIS Vojvodine autor:Vesna Durutović