Voćna muva – Ceratitis capitata
Kod nas najveću sklonost ima prema breskvi, ali napada i kruške, smokve i drugo voće. Napada plodove. Štete prouzrokovane ovom štetočinom mogu biti značajne , posebno u letnjim mesecima i na jesen .
Zarazu uočavamo na plodovima u obliku mrlje koja okružuje mesto uboda za vreme ovipozicije . Ta se mrlja s vremenom širi , a tkivo ispod nje počinje truliti što izaziva ulegnuće na površini . Zbog toga plodovi prevremeno počinju opadati sa stabla . Iako je plod bio samo probušen , on je nakon toga potpuno neupotrebljiv .
Životni ciklus: Ima 4-5 generacija godišnje. Prezimljava kao lutka ili imago. Krajem maja počinju se javljati prve muve . Ženke odlažu više stotina ( 500-600 ) jaja u plodove u grupe od po 10-20 jaja na oko 2-5 mm duboko u plod . Za odlaganje jaja traže što zrelije plodove jer se u nezrelom plodu ne mogu hraniti . Moguće je da u isti plod jaja položi nekoliko ženki pa se tako može naći i do 80 jaja po plodu . Za 2-3 dana izlaze larve . One završavaju svoj razvoj za 9-15 dana i tada se ulutkavaju u zemljištu . Ako nedelju dana temperature nije veća od 2 ° C , lutka neće preživeti . Za 10-20 dana izlazi nova generacija muva i životni ciklus se ponavlja .
Suzbijanje : Pojavu i let mediteranske voćne muve možemo pratiti žutim lepljivim pločama ili lovnim posudama u kojima se nalazi insekticid kako bi ubio svaku privučena jedinku muve .
Različiti vizuelni i olfaktorni mamci se koriste za utvrđivanje optimalnih rokova tretiranja uglavnom prve generacije .
Zaraza voćnom muvom može se smanjiti sakupljanjem i uništavanjem zaraženih plodova što se smatra jednom od najvažnijih mera zaštite , posebno u manjim voćnjacima .
Suzbijanje voćne muve obavlja se i tretiranjem celog zasada koji želimo zaštititi i to insekticidima na bazi Fention , malation , dimetoat , triklorfona , pirimifosmetila i dr . Uvek je bolje primeniti metodu lokalizovanog tretiranja, tretirati samo delove zasada insekticidima kojima je dodat neki atraktant . Time smanjujemo zagađenje životne sredine i plodova te troškove suzbijanja . Tretiraju se samo delovi okrenuti prema jugu . Ovim se tretiranjem uništavaju samo odrasle muve i zbog toga se ono sprovodi nešto ranije od tretiranja celog zasada kada se suzbijaju i larve . Tretiranje treba ponoviti tokom godine zavisno o jačini napada štetočina i postojanju plodova pogodnih za njegov napad . Pri svakom tretiranju insekticidima treba voditi računa o karenci.
Pripremio: dipl ing polj Predrag Nastić
Korišćeni tekstovi sa sajta: Pinova