Antraknoza ili pegavost izdanaka – Elsinoe veneta

Simptomi ovog oboljenja su sitne purpurne pege koje su sporadično zastupljene čitavom dužinom mladih izdanaka, a javljaju se u proleće. Vremenom se pege šire, blago ulubljuju u središnjem delu, poprimajući sivu boju sa purpurnim ivicama. Lezije se širenjem međusobno spajaju nanoseći jaka oštećenja na rodnim izdancima.

Spajanje lezija

Suzbijanje : Za kontrolu ove bolesti su veoma važne preventivne nepesticidne mere. Potrebno je usev držati provetrenim, suzbijanjem korova i proređivanjem. Pojačano đubrenje azotom, kao i povećana vlažnost pogoduju razvoju bolesti. Pri podizanju zasada neophodno je koristiti zdrav sadni materijal, kao i izolovati zasad od divlje kupine i ostruge, koje su odlični izvori inokuluma.

Tretiranje maline bakarnim preparatima u momentu kretanja je vrlo značajno za kontrolu ove bolesti. Naredno tretiranje se izvodi neposredno pred cvetanje, radi zaštite rodnih letorasta, preparatima na bazi kaptana (Captan, Merpan), tiofanat-metila (Galofungin-T), karbendazima (Galofungin). Fungicidi koji se primenjuju u cvetanju za suzbijanje sive truleži plodova su efikasni i u suzbijanju antraknoze. Sorte Willamette i Meeker su visoko otporne prema ovom patogenu.

Pripremio: dipl ing polj Predrag Nastić

Preuzet tekst : “Zaštita maline” (2011 god.) PSSS Kraljevo priređivači : dipl. inž. Slobodan Tomić, dipl. inž. Radmila Veličković, dipl. inž. Jelena Grbić