Pepelnica maline – Sphaerotheca macularis

Pepelnica maline je plesni patogen koji može napasti lišće izdanaka maline,plodove i izdanke. Inficirani listovi imaju svetlo zelenu šaru ili tačkice na gornjoj površini i belu plesan na naličju. Inficirane izdanke pokriva plesan i izdanci postaju duži, odnosno dugi i tanki i imaju manje listove nego u normalnim okolnostima. Zaražene plodove takođe pokriva bela plesan. Infekcija se pojavljuje u toplim i suvim uslovima.

Suzbijanje : Kontrola ovog patogena je najefikasnija korišćenjem delimično otpornih sorti, kao što je Tulameen. U cilju kontrole ove bolesti, potrebno je redovno čistiti biljne otpatke i održavati dobru provetrenost izdanaka. Upotreba preparata na bazi sode bikarbone (Amicarb) se pokazala kao delimično efikasna mera u kontroli malih izolovanih problema sa pepelnicom.

Hemijsku zaštita od pepelnice moguće je obaviti preparatima na bazi sumpora (Kosan, Thiovit jet, Sumpor), dinokapa i miklobutanila (Sabithane), penkonazola (Topas), azoksistrobina (Quadris), krezoksim-metila (Stroby-DF, Ardent 50-SC). Ukoliko je potrebna, hemijska zaštita se obavlja od počtka cvetanja, u intervalima 10-14 dana.

Pripremio: dipl ing polj Predrag Nastić Preuzet tekst : “Zaštita maline” (2011 god.) PSSS Kraljevo priređivači : dipl. inž. Slobodan Tomić, dipl. inž. Radmila Veličković, dipl. inž. Jelena Grbić