Rupičavost debla ili šljivina braon linija

Rupičavost debla kod koštičavog voća, šljivina braon linija ili konstrikcija su nazivi pod kojim je ovo obolenje poznato. Sorta Stenli je naročito osetljiva. Bolest je izazvana virusom prstenaste pegavosti paradajza (ToRSV). Ovaj virus je veoma rasprostranjen i među drugim voćnim vrstama, Pored breskve, može se naći i kod trešnje i višnje, šljive, jabuke, kruške, grožđa, maline i borovnice.

Simptomi : Zaražene biljke su zakržljale, njihovi listovi su bledozelene boje, korenov sistem im je slabo razvijen. Neposredno ispod površine zemljišta primetna je konstrikciona linija koja stvara udubljenje predisponirajuci stablo lakom lomljenju na tom mestu pri jakim vetrovima. Ispod površine zemlje, kora stabla je debela i ‘sunđerasta’. Uklanjanjem kore otkrivaju se tipični simptomi u vidu izduženih jamica, rupičavosti i udubljenja. Može proći i do pet godina pre nego što stablo podlegne oboljenju i ugine.

Suzbijanje : Oboljenje se unosi u zasad putem zaraženog sadnog materijala, preko semena i zaraženog korova. Nematode, Xiphonema americanum su prenosioci ovog oboljenja. Mere suzbijanja baziraju se na fumigaciji, korišćenju bezvirusnog sadnog materijala i adekvatnom suzbijanju korova s obzirom da su mnoge vrste korova (maslačak i druge) domaćini nematoda.

Pripremio: dipl ing polj Predrag Nastić

Preuzet tekst: “Breskva” autora: Dr Mirjana Bulatović-Danilović