Virus mozaika belog luka

Virus mozaika belog luka je najrasprostranjenije virusno oboljenje gajenih biljaka. Vegetativni način razmnožavanja belog luka omogućuje širenje virusa i progresivno opadanje prinosa ove kulture. Mozaik je štetno oboljenje belog luka i može umanjiti prinos za 30-40%. Češnjevi su slabije razvijeni a glavica je lakša. Pored belog luka infektivan je za crni luk, praziluk, razne vrste iz roda Allium i neke korovske biljke.

Simptomi : Na mladim listovima ispoljavaju se blede, hlorotične, uzane pruge i crtice po čemu je i ovo oboljenje i dobilo naziv crtičasti mozaik belog luka. Hlorotične crtice se međusobno spajaju šireći se duž liski zbog čega nastaje opšta hloroza lišća. Na donjim listovima javlja se žutilo koje prati nekroza počevši od vrha lista. Biljke zaostaju u porastu i obrazuju nedovoljno razvijene lukovice.

Epidemiologija : Virus se prenosi vegetativno zaraženim čenovima kojima se luk razmnožava. Prenosi se mehanički i grinjama, a nema podataka o prenošenju ovog virusa drugim vektorima.

Suzbijanje : Jedina i osnovna mera je da se za sadnju koriste zdravi čenovi koji se mogu dobiti zasnivanjem matičnjaka zdravstveno proverenih biljaka, koji bi služio za proizvodnju zdravih lukovica. Proizvodnja bezvirusnih lukovica moguća je pomoću kulture meristema ili termoterapije. Ovako dobijene biljke potrebno je dalje umnožavati u kontrolisanim uslovima uz redovnu zdravstvenu
kontrolu.

Preuzet tekst :  “Priručnik za integralnu proizvodnju i zaštitu crnog luka” autori: Prof. dr Aleksa Obradović, Poljoprivredni fakultet, Beograd, Mr Đorđe Moravčević, Poljoprivredni fakultet, Beograd , Dr Ivan Sivčev, Institut za zaštitu bilja i životnu sredinu, Beograd , Mr Dragan Vajgand, Agroprotekt d.o.o., Sombor , Dr Emil Rekanović, Institut za pesticide i zaštitu životne sredine, Beograd