Laboratorija za kontrolu mleka u drugoj polovini godine

Tokom druge polovine godine očekuje se puštanje u rad Nacionalne laboratorije za kontrolu kvaliteta sirovog mleka, izjavio je danas savetnik ministra poljoprivrede i zaštite životne sredine Nenad Dolovac.

On je na konferenciji o kvalitetu hrane u Srbiji “Šta jedemo”, kazao da će se ta laboratorija nalaziti u okviru kompleksa Direkcije za nacionalne referentne laboratorije (DNRL) u Batajnici u kojoj već radi Fitosanitarna laboratorija.

“Otvaranjem Nacionalne laboratorije za kontrolu kvaliteta sirovog mleka počeće nezavisna kontrola sirovog mleka na teritoriji cele Srbije”, rekao je Dolovac.

Prema njegovim rečima, za potrebe laboratorije za bezbednost hrane osnovana je radna grupa koja se intenzivno sastaje.

“Obzirom na kompleksnost te oblasti očekuje da će u proces kontrole biti uključeno još više institucija od nacionalnog značaja u cilju veće kompetentnosti, jer je nemoguće da bude jedna referentna laboratorija u tako širokoj oblasti”, rekao je Dolovac.

On je podsetio da u zadnjih godinu dana došlo do značajnih poboljšanja i promena u Srbiji u načinu kontrole bezbednosti hrane prilikom uvoza, precizirajući da se kontrola uvoza primarnih poljoprivrednih proizvoda kontroliše na samim graničnim prelazima, čime se ubrzava protok robe, smanjuju troškovi, a povećava efikasnost inspekcije u cilju efikasnije zaštite od unosa hrane koja nije usaglašena.

Dolovac je naveo da su preduzete i mere pojačane kontrole izvoznih pošiljaka i proizvoda koji se stavljaju u promet u Srbiji.

“Analizom rizika za ovu godinu planirano je uzorkovanje preko 80 različitih proizvoda hrane biljnog i životinjskog porekla, kako bi praćenjem utvrdili koji su proizvodi više rizični, a sve u cilju sprečavanja njihovog prometa”, kazao je on navodeći da prvi rezultati već pokazuju da je broj neusklađenih proizvoda u 2017.daleko manji nego prošle godine.

Dolovac je dodao da je 28.aprila stupio i pravilnik o podsticajima za sprovođenje aktivnosti u cilju podizanja konkurentnosti kroz uvođenje i sertifikaciju sistema kvaliteta hrane, kao i organskih i proizvoda sa oznakom geografskog porekla.

“Novina u odnosu na prethodni pravilnik je taj da se laboratorijske analize prihvataju kao troškovi prilikom sertifikacije”, rekao je Dolovac dodajući da je proširena i lista standarda na osnovu koje se može steći uslov za dobijanje podsticaja.

Naveo je da postoji i novi pravilnik o deklarisanju i označavanju hrane čije su glavne novine pošteno informisanje i uređuje oblast prodaje hrane na daljinu ., kao i obavezno navođenje nutritivne deklaracije.

Taj pravilnik, kako je naglasio stupa na snagu 15. juna 2018, kako bi privredni subjekti mogli da usklade svoje poslovanje.

Izvor: Tanjug

preuzeto sa : poljomagazin.com