Gangrena korenovog vrata – Phytophthora capsici

Bolest paprike. U zavisnosti od načina zaraze simptomi kod zaraženog rasada su u vidu poleganja biljaka i biljke izgledaju kao pokošene. Ukoliko se biljke zaraze iz zemljišta već presađene biljke, tada se simptomi javljaju u zoni korenovog vrata, koji postaje tamnocrn, nakon čega se pojavi nekroza i vlažna trulež kore. Plodovi paprike mogu biti napadnuti direktno ili preko peteljke. Ako nakon zaraze nastupi vlažan period, tada se oko mesta ulaza parazita stvara vodenasta pjega koja zahvata čitav plod, a na njemu i u njemu se stvara bjeličasta prevlaka, koju čini micelije. Ukoliko posle zaraze nastupi sušni period, tada se plodovi smežuraju, a pokožica dobija boju i izgled pergament-papira.

Epidemiologija : Gljiva prezimljuje u zaraženim biljnim ostacima ili slobodno u zemljištu bez biljke domaćina. Zahteva visoke temperature, a razmnaža se u intervalu od 10 – 35˚C. Potrebna je i voda da bi došlo do zaraze.

Suzbijanje : Dezinfekcija semena i klijališta je obavezna mera u borbi protiv parazita iz zemljita. Tretiranjem biljaka postiže se delomičan uspeh. Odmah nakon pikiranja ravnomjerno se zaliva klijalište Previcurom 607 0.25 % rastvorom 200 – 400 ml po biljci.

Pripremio: dipl ing polj Predrag Nastić

Korišćen materijal : “Fitopatologija” autor: Tisa Vizek