Trulež plodova – Monilinia fruticola
Sa ekonomske tačke gledišta, trulež plodova je jedno od najrazornijih oboljenja. Pod povoljnim uslovima, ovo oboljenje može dostići epidemiološke razmere za veoma kratko vreme, i dovesti do potpunog gubitka prinosa. Prouzrokovač ovog oboljenja je gljivica Monilinia fruticola. Napada cvetove, pupoljke, letoraste i plod.
Simptomi : Zaraženi cvetovi poprimaju mrku boju i opstaju na pupoljku. Nekada se događa da se gljivica preseli u unutrašnjost pupoljka, a odatle na grančice koje u potpunosti uništava. Kada plod počne da sazreva i poprima boju on postaje osetljiv i podložan truljenju. Početni simptomi se ispoljavaju kao sitne, kružne mrke pege na pokožici ploda, a pod povoljnim uslovima se šire velikom brzinom, da bi na kraju dovele do potpunog propadanja ploda.
Epidemiologija : Gljivica provede zimski period u mumificiranim plodovima zaostalim na granama ili na zemlji kao i u rak ranama na grančicama. Zaraženost cvetova: Konidije iz mumificiranih plodovia koji sporulišu se rasturaju su uz pomoć kiše; zrele askospore se izbacuju i vetrom prenose na cvetove. Optimalna temperature za razvoj infekcije je od 20 do 250C. Pod ovim uslovim, prisustvo vlažnosti od samo 5 sati će dovesti do infekcije. Zaraženost plodova: Bilo kakvo oštećenje (oštećenja izazvana insektima, mehanička oštećenja, itd.) mogu dovesti, i dovode, do truljenja plodova. Povišena vlaga u vazduhu i topli vremenski uslovi pogodovaće razvoju oboljenja.
Suzbijanje : Postoji nekolicina dobrih fungicida koji mogu da nadju svoje mesto u programu zaštite imajući na umu potencijalnu rezistentnost na fungicide. Protektanti ili zaštitni fungicidi (Kaptan 50WP, Sumpor u suspenziji 90WP) mogu biti dobar izbor u slučajevima gde nema mnogo inokuluma i opasnost od zaraze je relativno mala. Preparati iz ove grupe se moraju primeniti pre očekivanih padavina. Sterol-inhibitori (Elit 45DF, Indar 75WSP, Orbit 3.6EC) će biti efikasni u suzbijanju truleži plodova, a pored toga će doprineti u suzbijanju i drugih oboljenja. Iako je najbolje ove preparate primeniti pre početka zaraze, neki od njih imaju ograničeno povratno – retroaktivno dejstvo od 24- 36 sati (Indar, Orbit). To znači da su sposobni da zaustave infekciju koja je u progresu ukoliko se prinene u roku od 24-36 sati od početka infekcije.
Strobilurini (Flint, Pristin) predstavljaju alternativne matreijale za kontrolu kako bi se bolje regulisali problemi oko stvaranja otpornosti na fungicide. Fungicidi iz ove grupe se moraju primeniti pre očekivanih padavina, s obzirom na to da nema podataka o njihovom retroaktivnom dejstvu (2, 13).
Pripremio: dipl ing polj Predrag Nastić
Preuzet tekst: “Breskva” autora: Dr Mirjana Bulatović-Danilović