Plesnivost lista paradajza – Fulvia fulva

Prouzrokovač plesnivosti lista paradajza prouzrokuje značajno smanjenje prinosa paradajza u plastenicima i staklenicima. U našim uslovima se isključivo javlja na paradajzu koji se gaji u zaštićenom prostoru.
Simptomi bolesti se prvo ispoljavaju na starijem lišću paradajza. Na stablu i plodu pojava simptoma je retka i bez štetnih posledica. Na licu lista najpre nastaju svetlozelene ili žute pege sa nejasnim ivicama. Na naličju lista u okviru pega dolazi do sporulacije gljive pri čemu se obrazuje gusta, somotasta, sivomrka prevlaka. Zaraženo tkivo potom nekrotira, list se uvija, vene i opada.

Epidemiologija : Patogen se u prirodi održava u zemljištu kao saprofit,ili u biljnim ostacima i semenu zaraženih biljaka u vidu konidija ili sklerocija.Konidije se raznose vetrom,vodom,insektima ili tokom rada na odeći i rukama radnika.
Konidije ne mogu klijati ukoliko je relativna vlažnost vazduha ispod 85%.Optimalna temperatura za razvoj oboljenja su između 22-24 °C.

Simptomi plesnivosti lista na naličju

Suzbijanje: Mere zaštite:Plodored,uklanjaje biljnih ostataka,dezinfekcija zemljišta i semena,provetravanje objekata,gajenje biljaka uz naslon.
Većina fungicida koji se koriste za suzbijanje plamenjače i crne pegavosti deluje i na Fulvia fulva.Kod nas su registrovani preparati na bazi kombinacije a.m boskalid+piraklostrobin i hlorotalonil+azoksistrobin.
Zbog izrazito velikog variranja patogenosti gljive i toleratni hibridi mogu postati osetljivi.